Nový projekt ZZ81

V pominutí mysle som si na Ebay kúpil „SBC kit“ v zložení Z80 CPU, 32K EEPROM a 32k RAM. Pričom pár týždňov pred tým som sa podobných vecí zbavil.  A keďže som to ešte rozšíril o AY-3-8912 mi už neostávalo nič iné ako niečo z toho spáchať. A čo iné ako ZX81. Mám už FPGA verziu, originálnu verziu tak prečo nie nejaký klon 😉

Pokračovať v čítaní

Ako som nahrával program do ZX81 z PC

Z vcelku jednoduchej akcii sa stalo vcelku „dráma“.

Postup je vcelku jednoduchý.

  • Vezme sa .p súbor a preženie sa cez konvertor aby vznikol audio súbor. (Ja používam P2RAW)
  • Vzniknutý súbor sa prehraje do pripojeného ZX81. (Ja používam play z balíčka SOX)

A tu bol problém. Nič sa nenahralo. A dôvod? Použil som klasický 3.5 stereo jack kábel. Konektory v ZX81 sú ale trochu „čudné“ a to preto ze kontakt pre zem nieje úplne na kraji ale v mieste kde má stereo jack ďalší kanál. Malá úprava a po skoro siedmich minutách nahrávania sa mi spustilo 25thanni.

ZX81Xram by PokeMon

Včera došla „stavebnica“ pamäte ZX81XRAM, takže som nad ním strávil celý večer.

V obálke bol vytlačený manuál, A sáčik z PCB a súčiastkami.Od profesionálnych stavebníc sa to líši len faktom ze to nieje dodávané v blistri ako väčšina stavebníc.
To čim sa táto pamäť líši od ostatných je fakt že sa „samo konfiguruje“ až na 32K. A netreba vôbec zadávať poke na zväčšenie RAM pre Basic.

Pokračovať v čítaní

ZX81 a RAMpack

Včera som si postavil RAMpack. Ale pri fixacii spajkovatelných vodičov mi zatiekol lak do konektorov.  Tak som si objednal kit od PokeMon-a. Aj tak som pouzil súčiastky z iného projektu. Na tomto pánovi sa mi páči že jeho ceny sú veľmi realistické. Na tomto kite odhadom nezarobí viac ako 4Eura.  A aj to len v prípade že PCB robil niekde v Číne po viac ako 10 kusoch.

ZX81- composite video (ZZ-vid)

Tak sľubovaná schéma a PCB. mojej vezie ZZ8-CCB. Oproti originálu sú realizované len tieto zmeny:

  1. Používam stabilizátor (Je možné nahradiť diódami. Ale stabilizátor má lepší výstup čo sa môže prejaviť na kvalite obrazu)
  2. Vyhodená možnosť inverzného videa
  3. Používam hradlá 74HC namiesto 74LVC (HC sú bežne dostupné a pri použitom napájaní sa správajú rovnako)

Pokiaľ potrebujete inverzné video alebo sa necítite na stavbu račej si kúpte „originál“. Cena nieje premrštená a PokeMon si to za tento nezvyčajný nápad zaslúži.

Pokračovať v čítaní

ZX81 zobrazuje na LCD (2)

Tak Dobra vec sa podarila a ZX81 ma novy „TV modulator“ a znova z nej netrčia žiadne kábliky. Okrem modulátora som ešte upravil zdroj aby dával príčetnejšie napätie. A to tak že som so zdroja schoval navyše 4ks usmerňovacích diód, čím zdroj začal dávať znesiteľných 8.5V. A teraz ešte foto realizácie

Pokračovať v čítaní