Tak trochu som zapracoval na ZZ-81 a pohol sa z miesta. Teda možno. Výsledky sú diskutabilné.
Archív kategorií: ZX-81
Výmena starých kondenzátorov.
Ak sa zaoberáte staršími počítačmi skôr či neskor sa dostanete do situácie že sa zariadenie začne správať čudne. Väčšinou sa jedná o problém zo starnúcimi kondenzátormi. Oprava je jednoduchá a je možné ju realizovať doma pri dodržaní jednoduchých pravidiel.
Nový projekt ZZ81
V pominutí mysle som si na Ebay kúpil „SBC kit“ v zložení Z80 CPU, 32K EEPROM a 32k RAM. Pričom pár týždňov pred tým som sa podobných vecí zbavil. A keďže som to ešte rozšíril o AY-3-8912 mi už neostávalo nič iné ako niečo z toho spáchať. A čo iné ako ZX81. Mám už FPGA verziu, originálnu verziu tak prečo nie nejaký klon 😉
Ako som nahrával program do ZX81 z PC
Z vcelku jednoduchej akcii sa stalo vcelku „dráma“.
Postup je vcelku jednoduchý.
- Vezme sa .p súbor a preženie sa cez konvertor aby vznikol audio súbor. (Ja používam P2RAW)
- Vzniknutý súbor sa prehraje do pripojeného ZX81. (Ja používam play z balíčka SOX)
A tu bol problém. Nič sa nenahralo. A dôvod? Použil som klasický 3.5 stereo jack kábel. Konektory v ZX81 sú ale trochu „čudné“ a to preto ze kontakt pre zem nieje úplne na kraji ale v mieste kde má stereo jack ďalší kanál. Malá úprava a po skoro siedmich minutách nahrávania sa mi spustilo 25thanni.
ZX81Xram by PokeMon
Včera došla „stavebnica“ pamäte ZX81XRAM, takže som nad ním strávil celý večer.
V obálke bol vytlačený manuál, A sáčik z PCB a súčiastkami.Od profesionálnych stavebníc sa to líši len faktom ze to nieje dodávané v blistri ako väčšina stavebníc.
To čim sa táto pamäť líši od ostatných je fakt že sa „samo konfiguruje“ až na 32K. A netreba vôbec zadávať poke na zväčšenie RAM pre Basic.
ZX81 a RAMpack
Včera som si postavil RAMpack. Ale pri fixacii spajkovatelných vodičov mi zatiekol lak do konektorov. Tak som si objednal kit od PokeMon-a. Aj tak som pouzil súčiastky z iného projektu. Na tomto pánovi sa mi páči že jeho ceny sú veľmi realistické. Na tomto kite odhadom nezarobí viac ako 4Eura. A aj to len v prípade že PCB robil niekde v Číne po viac ako 10 kusoch.
ZX81 Video output (trocha teórie)
Moje úspechy z úpravou ZX81 tento článok predbehli ale keď už je rozpísaný tak prečo ho nezverejniť.
Popíšem si možnosti ako z toho co lezie z ZX81 ULA zistiť co je obraz a co synchronizácia. a ako z toho potom zložiť niečo čo sa bude viac podobať na composite video. Tak začneme:
ZX81- composite video (ZZ-vid)
Tak sľubovaná schéma a PCB. mojej vezie ZZ8-CCB. Oproti originálu sú realizované len tieto zmeny:
- Používam stabilizátor (Je možné nahradiť diódami. Ale stabilizátor má lepší výstup čo sa môže prejaviť na kvalite obrazu)
- Vyhodená možnosť inverzného videa
- Používam hradlá 74HC namiesto 74LVC (HC sú bežne dostupné a pri použitom napájaní sa správajú rovnako)
Pokiaľ potrebujete inverzné video alebo sa necítite na stavbu račej si kúpte „originál“. Cena nieje premrštená a PokeMon si to za tento nezvyčajný nápad zaslúži.
ZX81 zobrazuje na LCD (2)
Tak Dobra vec sa podarila a ZX81 ma novy „TV modulator“ a znova z nej netrčia žiadne kábliky. Okrem modulátora som ešte upravil zdroj aby dával príčetnejšie napätie. A to tak že som so zdroja schoval navyše 4ks usmerňovacích diód, čím zdroj začal dávať znesiteľných 8.5V. A teraz ešte foto realizácie
ZX81 zobrazuje na LCD
Tak podarilo sa mu, zatiaľ na kontaktnom poly, zložiť funkčný video výstup. A ponúkam prvé snímky obrazovky. Schéma PCB bude neskôr. Jedná sa o zjednodušenú verziu ZX8-CCB Za použitia bežnejších súčiastok.