Nemal som moc času na písanie a ani na koníčky ale dúfam ze sa to už napraví. Začnem teda drobnosťami ktoré som zatiaľ porobil a mohli by sa niekomu hodiť.
Archív kategorií: Raspberry pi
BT100 a linux
Štyri krát ARM za každým inak.
Raspi server a SATA disk
Po prerobení raspi servera do novej krabičky zostal priestor aj pre SATA disk pripojený cez USB konvertor. Výsledkom je približne dvojnásobná rýchlosť čítania a bezkonkurenčná kapacita.
Raspi server v novom.
Keďže som potreboval novu krabicu na ďalší projekt a tie „pekne“ došli. tak som dal Raspi server do novej. Trochu som z optimalizoval prídavnú elektroniku. Okrem I2C RTC ostalo už len ovládanie ventilátora. Ktoré zmenilo gpio pin z 25 na 4. A keďže neplánujem pripájanie ďalších 3.6V zariadení nepoužil som už ani StepDown konvertor. Tiež bol osadený interný HDD. cez USB to SATA konvertor.
Ako som nedokázal upiecť Raspberry Pi
Keďže mi došiel zdroj pekných krabičiek som sa rozhodol môj Pi server presťahovať do inej „horšej“ krabičky. Táto je dosť zažltnutá ale hlavne nemá rovné čelo čo bol neprekonateľní problém. Pri tejto príležitosti som sa rozhodol skúsiť ako je na tom chladenie môjho servera.
Raspberry pi bez linuxu.
Pri jednej rozprave ohľadne emulácie starých počítačoch či je možné písať programy pre Raspberry Pi aj ako bare HW nie v OS ktorý spotrebováva zbytočne systémove prostriedky. Okrem už spomínaného rpi-BASIC a rpi-kernel. som narazil na dva pekné tutoriáli na túto tému. Baking Pi od University of Cambridge a Bare Metal Programming in C.
Raspberry PI ala 8bit
Dnes som na oldcomp.cz fóru dostal typ na zaujímavý projekt. Raspberry PI BASIC. Je to malý image vďaka ktorému máte jednoduchý počítač z Basicom. Použitý dialekt je uBASIC. Keďže stránka projektu je skúpa na informácie predpokladám že je použitá základná verzia bez podpory práce z reťazcami. Tu je verzia uBASIC z podporou reťazcov.
Raspberry PI v Eagle knižnici
Linka na knižnicu: zz_libs.lbr. Do tejto knižnice dávam všetko čo nenájdem na nete.
Obojsmerna komunikacia medzi 5V a 3.3V logikou
Pri riešení problému z Reset a Halt signálov medzi Akcelerátorom a amigou som našiel pekne riešenie. V prípade plánovaného FPGA akcelerátora je možným riešením oddelením signálov a výstupný a vstupný. Ale pokiaľ to nieje možné. Napríklad pri použití MC68SEC000 na 3.3V z dôvodu nižšieho zahrievania. Je tu možnosť použiť level shifter. Na obrázku sú dve možné realizácie. Pripojením báz/gates tranzistorov na logiku je možné aj riešiť rozpojenie.